Yolculuk

Zehirsiz Yaşam, Temiz Ev

4 ders sürecek olan Zehirsiz Yaşam, Temiz Ev kursunda gün içinde sıkça kullandığımız temizlik, bakım ve gıda ürünlerine bir başka açıdan bakacağız. Sağlığın bütüncül bir kavram olduğunu hatırlayıp, evde doğal bir yaşam için gerekli olan ürünleri birlikte yapacağız.

Doğal bir yaşam arzulayıp nereden başlayacağını, nasıl sürdürebileceğini merak eden herkesi, birçok sorusuna yanıt bulabileceği bu kursa bekleriz.

Nasıl işleyecek?

Ekolojik farkındalık, zehirsiz temizlik, doğal kişisel bakım ve temiz gıdaya erişim temalı 4 ayrı oturum yapacağız. Her oturumda teorik bilgi paylaşımının yanı sıra, evde doğal uygulama pratikleri yapacağız.

Dersler ZOOM uygulaması üzerinden online olarak gerçekleşecek ve daha sonra izlenmek üzere her bir dersin kaydı alınacak.

Program İçeriği:

  • Ekolojik Farkındalık:

Farkındalık, ekoloji, geri dönüşüm-ileri dönüşüm ve green washing (yeşil ile göz boyama) kavramları; etiket okuma rehberi, kompost ve sirke yapımı

  • Zehirsiz Temizlik:

Temizlik algısında derinleşip alışageldiğimiz ürünler yerine koyabileceğimiz doğal alternatifleri araştırma; çamaşır yıkama tozu, krem yüzey temizleyici, temizlik sirkesi, ahşap yüzey ve cam temizleyici, yumuşatıcı yapımı; bulaşık yıkama ve banyo temizliği

  • Doğal Kişisel Bakım & Ritüeller:

Diş macunu, krem deodorant, nemlendirici,

vücut ovması, ağız bakım suyu yapımı; günlük bakım ve yeni ay&dolunay ritüelleri

  • Temiz Gıdaya Erişim:

Gıdanın en temiz haliyle soframıza ulaşması için neler yapabileceğimize bakacağız.

Temiz gıda temin edebileceğiniz güvenilir üreticilere ve platformlara doğrudan ulaşmanın yollarını araştırarak, soframıza gelen gıdanın sorumluluğunu alacağız.

Tarih ve Saatler:

6, 8, 13, 15 Temmuz tarihlerinde;

20:00-21.30 saatlerinde buluşuyoruz.

Bu kurs Armağan Ekonomisi ile sunulmaktadır.

Kaydınızın kesinleşmesi için 50₺ ön kayıt ücreti ödemenizi rica ediyoruz.

Kurs sonunda bu çalışmaya karşılık; kurstan size kalanlar ve memnuniyetiniz sonucunda, bütçenizi de göz önünde bulundurarak gönlünüzden geçen miktarı bize iletebilirsiniz. Sürecin nasıl işleyeceğini ilk derste birlikte belirleyeceğiz.

Kayıt için irtibat:

[email protected]

 

sumeyraugur

Rehber: sumeyraugur

Sümeyra 3 yıl önce evinde kimyasal kullanmadan temizlik yapabilmenin yollarını araştırmaya başladı.
Sonuçlarını gözlemlediğinde artık daha seyrek hasta olduğunu, ekmeğinin daha iyi mayalanıp sirkesinin daha hızlı fermente olduğunu keşfetti. Bu, çok yeni olmayan fakat unutulmuş bilgileri başkalarıyla da paylaşma heyecanı canlandı içinde. 2018 Mart ayında Ankara’da haftalık atölyeler düzenlemeye başladı.
Farklı şehirlerde yaptığı atölyelerle deneyimlerini aktararak dayanışma ağları kurdu.
Aynı zamanda bir İngilizce öğretmeni olan Sümeyra 2018 yılında Başka Bir Okul Mümkün Derneği ile tanışıp Ekoloji Çemberinde gönüllü olarak çalışmaya başladı. Çocuklarda ve öğretmenlerde ekolojik farkındalık yaratmak adına yapılan çalışmalara katkıda bulundu.
Son zamanlarda online ekolojik temizlik atölyeleriyle çalışmalarına devam etmekte. Doğal bir yaşam hayali kuran bir çok cana yoldaş olup dayanışmanın güzelliğini keşfetmekte hala.
Yolculuğu devam ediyor.

abone ol