Yolculuk

Tabu Çemberleri 2022

Tabu Çemberleri 2022

Topluluk Destekli Tabu Çemberleri

Hayatımızda bazı konular var duymaya ve duyurmaya ihtiyaç duyduğumuz. Çeşitli sebeplerle yapamıyoruz. Niyetimiz böyle konuların üzerinde kapalı bir grupla (en fazla 9 kişi) güven ortamında, çember adâbı ile 8 hafta çalışmak, bırakacak birşeyler varsa bırakmak, dönüşecek birşeyler varsa dönüştürmek. Check-in ve yansımalların olduğu çemberler. Arada ihtiyaç duydukça meditasyonlarımız da olacak.  

Oturum konularımız:

I&II Cinsellik

Hayatımızın önemli bir alanı olmasına rağmen çoğunlukla ‘yok gibi’ yaşadığımız, davrandığımız, birçoğumuzun sıkıntısı olsa da dile getirmediği bu konuyu açalım bakalım neler dile gelecek…

2 haftanın konusu olacak ve bu başlık altında gündemimize (muhtemelen) girecek olan alt başlıklar:

a: Cinsel yönelimlerimiz, fantazilerimiz

c: Orgazm

d: çok eşlilik/çok aşklılık, aldatma/sahiplenme

III. Bağımlılıklar

‘Bağımlılık bize zararı olduğunu bilmemize rağmen vazgeçemediğimiz herşey olabilir’ diyor Gabor Maté. Uyuşturucu, alkol, sigara, alışveriş, seks gibi bilinen yaygın bağımlılıklar dışında bazı davranış ve ilişki kalıpları da bağımlılık olarak ortaya çıkabilir. 

IV.Para

Kimi ‘para elinin kiri’ der, kimi ‘para da herşey gibi bir enerji’. Parayla ilişkimiz nasıl acaba? Hayatımızdaki alma, verme dengesini kurarken parayı bir hediye olarak görmemiz mümkün olur mu?

V. Bireysel, Kolektif ve Atasal Travmalar

‘Hepimiz bir travmalar denizinde yüzüyoruz.’ diyor bu konuda yıllardır çalışan Thomas Hübl. Travma başımıza ne geldiğinden çok olaydan bizim nasıl etkilendiği ile ilişkili. Travmalar çocuklukluğumuzdan gelebildiği gibi, atalardan (savaşlar, zorunlu göçler, dışlanma/azınlık olma, cinayet, fakirlik, açlık vs.) veya kolektiften (kadın olmak, ölüm korkusu vs.) da gelebilir. Peki travmalarımızın sonraki nesillere akıtılmasını nasıl durdurabiliriz? Çalışmamızın bu bölümünün amacı travmalarımızı tedavi etmek değil var olduklarının farkına varmaktır.

VI&VII. Ölüm&Yas 

Herhangi bir kaybın ardından yasını tutabiliyor muyuz? Yas tutmak neden önemli? Yas tutmayınca neler olabilir? Yas tutmayı birlikte hatırlamak niyetimiz ve bu alanda yapılan güncel çalışmalardan haberdar olmak.

VIII: Geri Bildirimler ve Kapanış

Not: Konu sıralaması değişebilir.

Çalışmamız tüm Baykuş Okulu çalışmaları gibi armağan ekonomisi (beğeni ve bütçeye göre destek) ile yapılacaktır.

 

Çalışmamız tüm Baykuş Okulu çalışmaları gibi armağan ekonomisi (beğeni ve bütçeye göre destek) ile yapılacaktır.

Begüm Erenler

Rehber: Begüm Erenler

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunudur. 1996’da yerleştiği güneybatıda uzun yıllar dil öğretmenliği yaptıktan sonra 2005-2008 yılları arasında yerel bir gazete çıkarmış, 2013-2016 yılları arasında çocukların çevre bilincini geliştirmeye yönelik yöredeki ilk çocuk yaz kamplarını düzenlemiştir.

2012’de bir ateş seremonisiyle farklı bir şeylerin kendisini çağırdığını fark etmiş, Zumbara’nın bilgelik çemberinde, Findhorn Ekoköyü’ndeki “Yeni Hikâye Zirvesi”nde yer almış, topluluk oluşturma, topluluk içi iletişim, armağan ekonomisi ve birlik bilinci konularında çeşitli eğitimler alarak çok sayıda etkinlik ve inziva düzenlemiştir. Hayatını ve topluluk oluşturma hikâyelerini anlattığı 8 kitapçık yazmış, yerel ve küçük ölçekli birçok topluluğun oluşmasında öncülük etmiş ve etmektedir.

Master Lo ile Feng Shui, Judith Kravitz ile transformal nefes, Silvia Hartmann ile emo-trans, Annie Street ile reiki, Joanne Sparow ile EFT, Kefas Berlin ile ‘Sesini Özgürleştirme’ çalışmıştır. ‘Meclis Adabı’ hocası Rob Dreaming ile çeşitli inzivalar ve ‘Nature Council’ çalışmaları düzenlemiştir. Anemist geleneğin bilge hocaları Beatrice Simon ve John Luke Edwards ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıca Sounds True tarafından düzenlenen ve Peter Levine, Jeffrey Rutstein ve Deb Dana gibi kıymetli hocaların önderliğindeki ‘Trauma Healing’ programına ve 2022 Ağustos’ta Thomas Hübl tarafından Almanya’da düzenlenen ‘Kolektif Travma’ kursuna katılmıştır.

Çocukluğunda piyanist komşularının duvarına kulağını dayarayak başladığı müzik hayatına piyano eğitimi alarak devam etmiş, çocuk korolarında, B.Ü. Dünya Halk Şarkıları Korosu’nda ve Rönesans Topluluğu’nda Adnan Saygun’un öğrencisi etnomüzikolog Tugay Başar ile sürdürdüğü akapella koro deneyimlerini son zamanlarda doğaçlama müziklerin içine sesini ve nefesini katarak gerçekleştirmekte, sesi duygusal dönüşümlerin destekçisi olarak kullanmak üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Mart 2020’de başlattığı Baykuş Okulu girişimini memnuniyetle sürdürmektedir.

Kendisini insanın ruhuyla, nefsiyle ve doğayla olan bağlantısını güçlendirmekle ilgilenen bir yolcu ve rehber olarak görmektedir.

İki yetişkin çocuğu vardır.

abone ol