Yolculuk

Kendine Dönen Hayat

Hiç söylenmeyecek şeyi en başta söyleyeyim. Bütün hayatım kendimi iyileştirmekle geçti; kurtarmakla kendimi kendi zihnimden.

 

“Kurtardın mı?” sor bana.

Kurtarmadım.

Zihnim beni beğenmez oldu. Düştü yakamdan adeta.

 

İki güzel şey geldi başıma;

  1. Doğru insanlarla karşılaştım. Kimi yaktı, kimi bi tas su verdi. Hepsi başka güzeldi.
  2. Kimse sakınamadı. Ne anladıysam yana yana, kaş göz yara yara anladım.

 

Şimdi size anlatacaklarımı birileri bana söylemiş olsun isterdim (söylemiştir gerçi)

 

Zamanı geldiyse, biz de karşılaşalım.

 

Kesin ve derin derin çalıştığını bildiğim, içselleştirdiğim yolları paylaşacağım 4+1 haftalık bu atölyeyi,

 

☼ Kendi şifa yolculuğunda sorumluluk alması gerekenin eninde sonunda yine kendisi olduğunu idrak etmiş, belki yola çoktan düzülmüş ve çapasını daha derine atmaya hazırlananlara nefes olsun diye,

 

☼ “Rehberliğine güvenebileceğimiz bir iç sesimiz var mı?” “Varsa hangisi?” “Zihnin süregelen sanrılarının yargılarının, parlak fikirlerinin, düş kırıklıklarının gürültüsü arasında hakikatı fısıldayan sesi nasıl duyabiliriz?” “Nasıl susabiliriz?” birlikte araştırmak umuduyla,

 

☼ “Kendimizi duymak, ihtiyaçlarımıza şefkatle cevap vermek, hayata güvenmek mümkün mü?” “Buralarda biraz daha genişleyebilir miyiz?” güvenli bir alanda, birlikte denemek üzere

 

paylaşıyorum.

 

Bazen, gerekli olduğunu sandığımız her şeyi yapamayacağımıza inandığımız için, hiç başlamamayı seçebiliyoruz. Kıyıdan denizi izliyoruz. Biliyoruz, yüzmek bakmakla öğrenilmiyor. Umuyorum hep birlikte göreceğiz: Suya girince hatırlanıyor. Şöyle bakmak hoş değil mi? “Yapabildiğim kadarı kar. Azıcık, hiçten daha iyi.”

 

  1. HAFTA / 29 Ocak

✲ Tavır

✲ Duru Ayna: Nefes

✲ Kutsal Kap: Beden

✲ Uzaydaki yerimiz / İç uzayımız – Somatik farkındalık

Yolculuk ☾*✲⋆ Bir yer var, orada güvendesin.

 

  1. HAFTA / 5 Şubat

✲ Bilinçaltının ta kendisi olarak Beden

✲ Otonom Sinir Sistemi Resetleme egzersizleri

✲ Stres, postür, patern kaynaklı ağrı ve gerginlikler için kendi kendime neler yapabilirim?

✲ Kas /Fasya rahatlatma – Indirekt ve direkt teknikler

Yolculuk ☾*✲⋆ Tamamlanmamış döngüleri kapatma ziyareti.

 

  1. HAFTA / 12 Şubat

✲ ‘Bilmiyorum’ hissini dost edinmek

✲ Tüm çabamız çabasızlığa: Herhangi bir pratik yapmadan pratik yapmak.

Yolculuk ☾*✲⋆ Kısa hareket, sonsuz an.

 

  1. HAFTA / 19 Şubat

✲ İç sesim bunlardan hangisi?

✲ Derin Dinleyiş – Dinlenmek

✲ Şifa tefekkürlerini kendi kendime nasıl yapacağım?

Yolculuk ☾*✲⋆ Çok derine değil, tam yerine.

Armağan ekonomisiyle: Emeği onurlandıran, vereni yormayan katkı.

Herkesin, mevcudiyetiyle birbirine destek olduğu bir alan açacağımız için tek buluşmaya katılmanızı önermiyorum. Böyle bir ihtiyacınız varsa ve/veya dans etmenize mani bir durumunuz varsa lütfen bana yazın. 

wakingroom

Rehber: wakingroom

Koç Liselerinde, Boğaziçilerde okuyup bir baltaya sap olamadıktan sonra neden bir baltaya sap olmadığımı düşünecek çok zamanım oldu.

Nice hayalim, neyin nasıl/neden olamayacağını görmekteki üstün yeteneğim sayesinde beşiğe dahi varamayınca, zamanımın çoğunun sarkastik şakalarla, derin bir hüzün, yetersizlik, huzursuzluk, arayış ve hüsran hisleriyle yoğrulduğunu fark edince ‘bi dur o zaman’ dedim kendime. Belki de ben demedim; oturtuldum yerime kozmik şakacı tarafından.

İyi ki durmuşum. İyi ki kağıt üstünde pırıltılı özgeçmişime rağmen sıfırı basmış bana hayat. İyi ki derine, daha derine gidecek cesareti kalbimde bulmuşum.

‘Dışarı çıkmanın tek yolu, içinden geçmektir’ derler. Buna inanıyorum. Ama canımız pahasına değil. Hayat bakıyor hayatın çaresine, bunu biliyorum artık.

Kendimi görmek, duymak, anlamak, yıkmak ve yeniden yapmak için bana verilen zamana, desteğe minnettarım. Şimdi kalbimdeki tek dilek, benzer darlardan geçen başkaları için yolu aydınlatmak. Azıcık da olsa aydınlatmak ki herkes bilsin: Tek başımıza geçmek zorunda değiliz ruhun karanlık gecesinden.

Öğretmenlerim Tatjana Rottenberg (derin bağ doku, tetik nokta), Soner Özsu (anatomi, yüz masajı), Betül İpekçioğlu (Temel Feldenkrais, triggered movement) ve Oren Dotan’dan (integrative cranio sacral therapy) öğrendiğim beden terapileriyle, Ustam Patricia White Buffalo’dan öğrendiğim şamanik pratikleri birleştirerek şifa için alan tutmaya gayret ediyorum. Sesimi kafesinden çıkarmama vesile olan Hocam Kefas Berlin’e, bana hayal kurma sanatını zanaate dönüştürmeyi öğreten dostum ve öğretmenim Andrew Davies’e, varlığıyla beni tamamen uyanmaya davet eden ustam Amita’ya, yaşamın ve aşkın sırlarını fısıldayan tüm Bitkilere, Yıldırımlara, Fırtınaya, Güneşe, Orion’a, BuzKarası İzlanda’da takılan tüm perilere, beton dökülmüş derelere, talan edilmiş ve sadece hala neyse o olan tarihe, her formda tüm yaşamı birbirine bağlayan aşk ilmeklerine hürmetle, sevgiyle, şükranla selam olsun.

abone ol