Yolculuk

İlkel Ses Aktivasyonu

Sesimiz bizim doğuştan gelen hakkımız. yerel halklara baktığımızda hepsinin ortak özelliği şarkı söylemeleri dans etmeleri. Soruyor ya  ya şaman, ne zaman dans etmeyi bıraktın? ne zaman şarkı söylemeyi bıraktın? Tam da işte bu noktadan bir hatırlatma aslında bu  çalışma… 24 Nisan 2022 Pazar günü @baykus.okulu bünyesinde 11:30-13:30 saatleri arasında online zoomda buluşuyoruz.

İlkel Ses Aktivasyonunda kendi sesimizle merkezi meridyenleri (enerji kanallarını)/ yaratıcı kanalları uyarıyoruz. Kişi kendi otantik sesiyle bedenindeki tıkanmış, sıkışmış, atıl kalmış enerjileri harekete geçirerek tekrar akışkanlığına kavuşma potansiyelini araştırıyor, böylece otantik sesinin bedenlenmesi ve yaratıcı gücüyle ifade bulması adına bir olasılık yaratıyor. ‘İlkel Ses’ denen  bazı sesleri çıkararak,  bedende yarattığı yankıları dinleyerek ilerleyeceğiz ve açığa çıkan enerjiyi yaratıma dönüştürmeyi deneyimleyeceğiz.

Bu atölye konuşabilen herkese açık. illa şarkıcı, konuşmacı, ‘sesci’ olmanıza gerek yok, sesinin gücünü ve potansiyelini keşfetmek/araştırmak/geliştirmek/ özgürleştirmek isteyen herkes davetli.

Evine, kendi otantik sesine hoş geldin.

Başlamadan önce alanınızı hazırlamak için güzelce havalandırıp tütsü, aroma terapi yağları kullanabilirsiniz. Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olun. Bu 2 saat mabedinizdesiniz. Yanınızda su, kalem, kayıt, göz bandı, battaniye ve yatarken konforunuzu sağlayacak malzemeler (yastık vs…) bulunsun. içinde rahat ve güvende hissettiğiniz kıyafetlerle olun.

Ceren Yesilbas

Rehber: Ceren Yesilbas

Bilkent üniversitesi, güzel sanatlar fakültesi, İletişim ve tasarım bölümü mezunu. 10 yılı aşkın setlerde yardımcı yönetmenlik yaptı. 2011 yılında yoga hayatına dahil olduktan sonra hayatının yönünü ses ve harekete çevirdi. Berivan Aslan Sungur, Devrim Akkaya, Çağ Gürle, yoga alanında eğitim aldığı hocalardan bazıları. Bir süre yoga stüdyolarında ve gittiği yerlerde yin yoga dersleri verdi. Bedenin bilgeliğine ses ve hareketle temas etme hali onu büyüledi. Tantra, Osho’nun meditativ terapileri, şamanik çalışmalar, tao ve zen yolu, kontak doğaçlama, Skinner Releasing Technique, butoh, juggling, sürecinin bir parçası. 2014’den bu yana Kefas Berlin ile ses alannda somatik çalışmalar yaptı. 2018’de İspanya’da, The Dome Center’da ses şifacılığı eğitimini tamamladı. Ve ses alanında farklı kaynaklardan eğitimler almaya ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Edindindiği tüm tecrübeleri multidisipliner anlamda sanat ve şifa çatısı altında birleştirmeyi ve kendi otantik varoluşuyla paylaşmayı seviyor. İnsanın kendi sesinin, kişinin kendine verebileceği en yüksek şifa olduğunun bilinciyle kişilerin kendi seslerini bulmasına, seslerinin duyulmasına ve ses aktivasyonuna rehberlik ediyor. Farklı müzisyenlerle kolektif çalışmalar canlı/kayıt performanslar, meditatif konserler yapıyor, yoga inzivalarında, festivallerde ve sesle uyumlu alanlarda bireysel ya da grup çalışmaları yaptırıyor. Uygulamalarında atalarından aktarılan bilgiyle ve kendi hayatına kattığı uygulamalarıyla sufizim ve şamanizmi sentezlemeyi seviyor. Doğaçlama hayatının bir parçası ve tüm kullandığı araçlarda doğaçlamaya yer açıyor. Son dönemlerde Hollanda, İspanya ve birçok farklı ülkede gösterilmek üzere farklı video çalışmalarının seslerini tasarladı.

abone ol