Yolculuk

Holotropik Nefes Çalışması

HOLOTROPİK NEFES ÇALIŞMASI’nın ikincisini 24-27 Mart 2022 tarihlerinde
Marmaris Turunç’ta doğanın içinde, denizle çam ormanlarının birleştiği noktada çok özel bir yer olan, bir çok akademik ve sanatsal çalışmaya kucak açan Uluslararası Marmaris Akademisinde yapıyoruz.
Nefesle yapılan çok özel bir yolculuk; bu sefer bu çalışmayı sanat terapisi ve aile dizimi ile desteklemeye karar verdim.
Aşağıdaki gerekli açıklamaları ve çalışma ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Şimdi “Nefes Alma” Zamanı…

24-27 MART
PERŞEMBE: 12.00-18.00
Varış, tanışma Sanat Terapisi grubu
18.00- 21.00 Akşam Yemeği ve
Amfitiyatroda Sohbet ve Masal Anlatımı

CUMA: 10.00-17.00
Aile Dizimi
Kendi hikayemize odaklanmak
18.00- 21.00 Akşam Yemeği ve
Amfitiyatroda Nefese Hazırlık

CUMARTESİ: 10.00-18.00
Holotropik Nefes Çalışması
18.00-21.00 Otantik Hareket ve Dans

PAZAR: 10.00-12.00 arası
Paylaşımlar ve Geri Dönüşe hazırlık
12.00-13.00 Öğle Yemeği

Uluslararası Marmaris Akademisi (TOPAV vakfı) Turunç’ta Marmarise 25-30dk uzaklıktadır.
Kalış, öğlen ve akşam yemekleri dahil iki kişilik oda için günlük kişi başına 500 ₺ dir
Başvuru ve kayıt: Günnur Başar 05399682385
Çalışma iki kişiye hediye edilecektir, buna talipseniz, lütfen bir niyet mektubu ile başvurunuz.

Şimdi “Nefes Alma” Zamanı ..

Holotropik Nefes Çalışması, kendini tanıma, kişisel dönüşüm ve şifa için güçlü bir araçtır. Bu yöntem modern bilinç araştırmalarından, derinlik psikolojisinden ve çeşitli eski ve yeni ruhsal pratiklerden deneyimleri birleştirmektedir.  Nefes, uyarıcı müzik ve serbest bırakma sürecine odaklanmak, “olağandışı bilinç durumları”nı uyarır. Bu durumlar (psişe) “ruh”un, spontan iyileşme potansiyelinin harekete geçmesine yol açar.

“Holotropik” kelimesi Yunanca’dan alınmıştır  ve “bütünlüğe doğru yol almak” anlamına gelmektedir. Dr. Stanislav Grof ve eşi Christina tarafından geliştirilen Holotropik Nefes Çalışması, ruhsal açılımı sağlamak için nefes ve müziği kullanan en eski tekniklerin bir karışımıdır. Evrenle bütünleşerek içgörü, bilgelik ve şifaya ulaşmak için kendi iç potansiyelimizi kullanabileceğimiz Holotropik Nefes Çalışmasının ana ilkesidir. Bu dışardan yönlendirilmeyen tümüyle içsel bir süreçtir. Katılımcılar güvenli ve destekleyici bir ortamda, kendini keşfetme, kendini “bilme” ve iyileştirme macerasını en emin bir biçimde yaşarlar. Yaşayanlar, bu “bilme”nin başka her türlü bilmek’ten farklı olduğuna tanıklık edeceklerdir ..

Holotropik Nefes Çalışması, bilinçdışının en derin katmanlarına dokunur, size kim olduğunuzu sorgulatır, bitmemiş işlerle ve karmik düzeylerden duygularla karşılaşmanıza, şu anki yaşamınızdan, doğum öncesi ve sonrasından en eski travmatik anıları yüzeye çıkarmanıza yardımcı olur, çoğu zaman büyük “bütün”le ilişkiye geçmenizi ve yaşamınızı tekrar anlamlandırmanızı sağlar. Bir kez yaşadığınızda bütün bunların tam anlamıyla gerçek olduğunu görürsünüz, bu şaşırtıcıdır, şaşırtıcı olduğu kadar değiştiricidir de.. Günlük yaşamda çoğu kez bize ait olmayan şeylere takılır, değişme korkusuyla bunlara tutunur kalırız. İşte Holotropik Nefes Çalışması bize bu korkumuzun anlamsızlığını gösterir.

Modern psikoterapi yöntemleri çoğunlukla kendini tanıma ve egonun desteklenmesi prensipleriyle çalışır, bütün acıların kaynağı olan egonun..

Oysa, kendini tanımak diye bir şey yoktur aslında, biz her an kendimizi (kendimiz diye algıladığımız şeyi) değişik bir durumda bulur ve bunu tanımlayıp  sabitlemeğe çalışırız. Oysa kendimizi tanımak, sonsuz olasılıklara, evrenin zenginliğine açılmak demektir ..

Holotropik Nefes Çalışmasının Aşamaları:

I. Giriş: “Hoşgeldiniz” meditasyonunu ve katılımcıların kafalarındaki soruları sormalarına fırsat tanıyan bir tanıtım konuşmasını da kapsayan teori ve pratiğe giriş ve ısınma bölümüdür. (Cuma akşamı)
II. Nefes Çalışması:

Çiftler halinde yapılır. Çiftlerden biri çalışmayı yaparken diğeri “onun için” gözlemci olarak kalır. Bir sonraki çalışmada rolleri değişirler. Her katılımcının kendi iç dünyasında ne olup bitiyorsa bastırmadan serbest bırakmaya teşvik edildiği bu bölüm yaklaşık 2-2.5 saat sürer.

III. Mandala Çizimi ve Paylaşım: Her katılımcı görsel sanat malzemelerini ve basit teknikleri kullanarak bu iç deneyimi ifade etmeye teşvik edilir. Herkes deneyiminin “istediği kadarını” grupla paylaşmakta serbest hissetmelidir. Genellikle paylaşımlar derin bir birliktelik ve ait olma duygusu yaratır ve daha sonraki keşif yolculuklarımız için de güçlü bir motivasyon sağlar.

Böylece Holotropik Nefes Çalışması aracılığıyla kişiler kendilerini yeniden “tanımlama” şansı elde ederler, büyük bir olasılıkla yeni bir anlayış düzeyine gelerek dünya görüşlerinde ve yaşam biçimlerinde bir değişiklik deneyimlerler.

Çünkü; “bu içimize bir yolculuk, içimiz dışardakinden çok daha geniş. Dışardaki tek bir katı gerçekliğe karşın içimiz sonsuz olasılık barındırıyor; keşfetmek, dışardakini de değiştirecek..”

Günnur Başar

Rehber: Günnur Başar

Uzm. Dr. Günnur Başar

1980de Bornova Anadolu Lisesinden 1987’de Ege Tıp fakültesinden mezun oldu.
1992’de Aile Hekimliği İhtisasını tamamlayıp Almanya’nın Köln şehrinde Genetik alanında doktora yaptı. Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli hastanelerde doktor olarak çalıştı. İlaç sanayiinde araştırmacı ve yönetici olarak çalıştı.
Psikodrama, sanat terapisi, aile dizimi terapisi (sistemik fenomenolojik yaklaşım) eğitimleri aldı. Yaklaşık 10 yıl yurt dışında alternatif tıp ve enerji tedavileri konusunda çeşitli eğitimler aldı. Kanser hastalarıyla gönüllü çalışmalar yürüttü. Makale ve yazıları çeşitli dergilerde yayınlandı. 2007 yılında halen başkanlığını yürüttüğü “Homeopati Derneği”ni kurdu, homeopati alanında Sağlık Bakanlığında çeşitli komisyonlarda görev aldı.
2008-2013 Kültür Üniversitesi Psikoloji Bölümünde “Sanat Terapisi” dersleri verdi. Seramik ve El Dokuması eserlerini sunduğu Çeşitli sergiler açtı, masal performanslarına katıldı. Şu anda akademik kökenli bir “şifacı” olarak çalışıyor, gönüllü terapi destek grupları yürütüyor, 2017de, alternatif tedavi yaklaşımını anlatttığı ‘Homeopati ile Bir Şifa Yolculuğu’ adlı bir kitabı ve hikayelerini topladığı \”Dışımızdakiler, İçimizdekiler\” adlı öykü kitabı bulunuyor. Yeni kitabı \”Corona Günlüğü\” de yolda..

abone ol