Skip to main content
Zerrin Bilge Omala

Zerrin Bilge Omala

Çocukluk yıllarımda yaşamı gözlemlerken, yazları köyde geçirilen zamanların yarattığı etki, derinlikle kaydoldu bende. Üretimin, imecenin, doğayla uyumlu yaşamın inceliklerini deneyimledim o zamanlar sayesinde.

Sonrasında ortaokul ve lise yıllarımda tiyatro, folklor, voleybol ve koro çalışmaları ile yaşam zenginleşti. Takım ruhunun ve kendini sanatla ifadenin ne olduğunun tadına vardım.

Öğretmen Lisesi zamanlarında başlayan derin sorgulama ve okuma zamanları, üniversiteye başladığım 2003 yılında sorduğum soruyla ivme kazandı: Gerçek ben kim?

Kadim bilgeliğin kapısını aralayan araştırma, tefekkür ve farklı kaynaklardan beslenme zamanları; insan olmanın ve yaşamın katmanlı doğasını anlamaya dair yolculuğa başlangıcım oldu.

İnsanın ilk yıllarının kayıt ve kopyalama ile öğrenmenin kaynağı olduğu bilinciyle; Dokuz Eylül Üniversitesi mezuniyetim sonrası (2008) okul öncesi kurumlarda İngilizce ders vermeye başladım.

Kendini eğitme boyutunda, meditasyon uygulamaları ve felsefi yaklaşımıyla beni çok etkileyen yoga ile derinleşmeye başladım. 2010 yılında Hatha Yoga Eğitmenlik Eğitimi’ni tamamladım.

Yoga eğitmenliğini çoğunlukla çocuklarla uygularken, mindfulness (bilinçli farkındalık) alanında bireysel ve profesyonel anlamda ilerlemeye başladım. Alternatif eğitim dünyasında yer alırken, bütünsel eğitime dair araştırma ve uygulamalara ağırlık verdim.

2019’da yeni bir başlangıç yaparak, artık tamamen Mindfulness ve “kendini tanıma” üzerine dersler vermeye, Mindfulness Koçluk yapmaya ve kendi tasarımım olan programları çocuk ve yetişkinlerle paylaşmaya başladım.

Kalbin tınısını hissederek yazdığım hikayeleri paylaşmaya başladığım 2020 senesi, yazmanın içimdeki derin dehlizlere dalmama ve hayal dünyamı ışığa çıkarmaya dair katkı ve cesaret sundu. Sanatsal yaratımları paylaşma, bu yolculuğu sürdürme motivasyonunu ve bu doğrultuda yeni projeler ile ilerleme ilhamını sundu.

Tüm bunların toplamında, farklı yaş gruplarına, gelişim süreçlerine ve ihtiyaçlarına yönelik olarak bilinçli ve şefkatli yaşama dair rehberlik sunuyor olmaktan dolayı sevinç duyuyorum. Birlikte öğrenmek, deneyimlemek ve büyümenin izdüşümü olan tatmini hissediyorum…

İnanıyorum ki; kendi potansiyelimizin farkına vararak, armağanlarımızı sunmanın büyüsünü yaşadığımızda, kendimizle ve dünya ile birlik içinde var olmak mümkün.

Sadece HATIRLAmak gerek belki de…

Barış ve ümitle,

Zerrin Bilge