Skip to main content
beste

beste

 

Beste Peköz Bonnard 10 yıl istanbul’da avukatlık yaptıktan sonra, 2007 yılında oğlunu doğada büyütmek için Normandiya’ da minik bir köye yerleşmiştir. Bahçesi ve çevresindeki bitkileriyle kurduğu dostluk ve kalbini rehber alarak sürdüğü yaşam, bitkilerin dilini anlama çabası onu etnobotanik okumaya yöneltmiştir. Doğa farkındalığı için çalışmalar yapmış, çeşitli bloglar yazıp çeviriler yapıp, botanik dersleri vermiştir. Şifa, besin, giysi, korunma dışında bitkilerden renk elde edildiğini keşfettiği günden beri her sabah gözünü renk elde etmek için açmaktadır. 2012 den beri doğal boyama, ecoprint (bitkilerle baskı) ve doğal indigo ile dünyayı renklendirmekte ve Anadolu’nun kayıp renklerinin peşindedir! Kadim bilginin hatırlanması, transferi ve doğal boyamanın yeniden canlandırılması ve doğal boyama ustaları yetiştirmek için dersler vermektedir. 

Paris’te müzelerin antik tekstil restorasyonunu yapan Cecilia Aguirre’den taze yapraklardan indigo küpü yapmayı ve indigoyu pigmente dönüştürmeyi öğrenmiştir. Doğal boyama konusunda Anadolu tekniklerinden ekmek mayası ile çalışmakta ayrıca on farklı teknikte boyama yapmaktadır.

Efsane doğal boyama ustası Michel Garcia ile screen print, hint usulu baskı , şablon baskı ve fırçayla boyama çalışmış ve geleneksel baskıya uyarlamıştır. Shibori, batik, reserve baskı için Tomoko Kitaoka ile çalışmıştır. India Flint ‘ten online dersler almıştır. Bütün bunların dışında kendini adadığı doğal boyama için yıllardır her türlü bitki, mantar, likenle ve cesitli lif ve deri üzerinde yaptığı boyama ve baskılarla kazandaki bitkilerle beraber pişmeye devam etmektedir.

Öğrencileri İstanbul ve diğer illerde ecoprint indigo ve doğal boyama dersleri vermeye, Tasarımcılar eserlerinde ecoprint ve doğal boyamayı kullanmaya başlamış ve kendi atölyelerini açmışlardır. Bir kısım keçe ve gravür sanatçısı da eserlerinde ekoprint kullanarak farklı disiplinleri birleştirilmişlerdir. Akademisyenler ders programına katmış ve birlikte projeler üretmeye devam etmektedirler.

2018 yılında ilk kişisel sergisi “Yuva/Home” nisan’da Viyana’da akabinde 18/30 mayıs arası Paris’te ve nihayetinde haziran ayinda Istanbul’da seri olarak gerçekleştirilmiştir. 2020 yılında Cherbourg ve Beaumont hague’ da biri kişisel iki sergi açmıştır.

Türkiye harici, Normandiya, Paris, Viyana, Floransa’da eğitimler düzenlenmektedir. Türkiye’de doğal boyama ustaları yetişmesine sağladığı katkı misyonunun önemli bir parçasıdır. Mimar Sinan Universitesi Guzel Sanatlar Fakultesinden ogrencilere ecoprint dersi vermistir. Cesitli yarismalarda juri uyeligi yapmistir.

Normandiya yerel koyun ırklarını kullanarak boyadığı yünleri uluslararası yün festivallerinde tanıtmaktadır. Ekoloji festivallerinde ve okullarda renk atölyeleri düzenlemektedir. 

Fransa’da 2019’da eğitim düzenleme yetkisi almış ve eğitim belgeleri düzenlemektedir. 

Fransa’da 2021 yılında Rustica yayınevinden  “Teinture naturelle et Ecoprint’/Doğal boyama ve ecoprint isimli kitabı yayınlanmıştır. 

Çalışmalarına ve eğitimlerine Cherbourg ve Heauville’de kurdugu dogal boyama okulu ve boyar bitki yetistirdigi ciftliginde devam etmektedir.